Mi a sötét internet?
Meghatározása szerint a sötét internet, vagy más néven dark web, a világmélyháló (deep web) egy része, amely nem indexelhető a hagyományos keresőmotorok által, és speciális szoftverek, például a Tor böngésző használatát igényli a hozzáféréshez.
Ez a rejtett rész gyakran kapcsolódik illegális tevékenységekhez, mint például a drogkereskedelem, fegyvercsempészet, vagy adatlopás, de használják aktivisták és újságírók is az anonimitás és a cenzúra kerülése érdekében. A sötét internet anonimitást biztosít felhasználóinak, ami lehetővé teszi mind a törvényes, mind a törvénytelen tevékenységek leplezését.
Dark web és Facebook
Elvben e kettő között nincs közvetlen kapcsolat, de a rejtett online világban a Facebook-felhasználók adatait is árulhatják. Kutatások szerint 15 milliárd felhasználónév és jelszó keringett a sötét weben.
Tudvalevően a sötét internet célja a felhasználók anonimitásának biztosítása, ezért különleges böngészőprogramokat (például Tor) kell használni az eléréshez.
A Facebook adatvédelmi politikája szerint a felhasználók adatait védelmezik, de adatvédelmi sérüléseknél az adatok ellopására kerülhet sor.
Keresőmarketing és PR
Orbot jön az .onion helyett. A Facebook saját alkalmazásában legálisan használható támogatást az az androidos Orbot apphoz, mely a Tor Projecthez is hozzáfér. Az elvileg anonim hálózatról történő Facebookozás azonban továbbra sem lesz teljesen névtelen a keresőmarketing területén.
A közösségi oldal üzemeltetői az utóbbi időben rengeteg marketingfogással igyekeznek bővíteni, amúgy is népes felhasználói táborukat. Az antirasszista kampányüzenetek után, most a „privát” internet használóit célozták meg, tehát a rendszer androidos változatába integrálja a Tor képességeit.
Ahhoz, hogy elérhessük ezt, telepítenünk kel az Orbot appot okostelefonunkra , és a Facebook alkalmazás beállításaiban is engedélyeznünk kel azt. A program ezután minden értesítést lekapcsol, mert a Tor hálózaton keresztül az értesítési üzenetek küldése nem lehetséges.
PR kampány a Tor felhasználóiért
A Facebook már korábban próbálkozott azzal, hogy a Tor hálózatból érkezők számára elérhetővé tegyék az oldalt, akkor egy „.onion” oldalt hoztak létre, hogy a felhasználók azon keresztül csatlakozzanak a közösségi oldalhoz. Az új lehetőség bevezetését a Tor Project igazgatója is pozitívan értékelte, de felhívta a figyelmet arra, hogy az oldal üzemeltetőinek részéről ez csak egy marketing PR fogás, és nem a teljes anonimitást célozza meg. A cég által elvégzett változtatások és megoldások megerősíthetik a felhasználók bizalmát, az átlagfelhasználók számára azonban semmiféle változást nem jelentenek.
Keresőmarketing szakemberek szerint az anonimitást biztosító sötét internetről is elérhető lesz a Facebook bizonyos feltételek mellett, az Androidos platformon. A Facebook immár android platformon elérhetővé tette weboldalait és alkalmazásainak egy részét a Tor hálózatból érkezők számára is, bár sokak véleménye szerint ez pusztán csak egy SEO-kampányfogás.
Kulcsszavak Google kereséshez:Facebook, üzenet küldés, Tor, hálózat, kampány, Orbot, privát hálózat, online marketing. PR-cikkek és sok minden más. Linkelhelyezés cikkben.